Gotowi na przygodę, czyli jak się przygotować na aktywne wakacje w Omiš?

Miejsce na wakacje wybrane, nocleg zaklepany, walizki przyniesione. Pozostało tylko zrobić listę rzeczy do wzięcia i zabrać się do pakowania. Wyjazd do Omiš w Chorwacji nie wymaga specjalistycznego przygotowania, jednak chcemy wspomnieć w tym wpisie, że istnieje kilka istotnych rzeczy, które warto wziąć pod uwagę. 

Unikalne ukształtowanie terenu, bujna przyroda i niesamowite krajobrazy przyczyniły się do tego, że Omis znane jest z rozwiniętej turystyki i posiada bogate zaplecze do uprawiania różnego rodzaju sportów. Liczne atrakcje Omis i jego okolicznych regionów czekają na Ciebie i bliskich po to, by dostarczyć wam świetnej zabawy, nieco adrenaliny i przede wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Aktywne wczasy Omis – Chorwacja lekko ekstremalna!

Przygotowując się na długo oczekiwany urlop w miasteczku i na wycieczki z Omis do innych regionów zaopatrz się w kilka niezbędnych rzeczy. Kusi cię spróbowanie swoich sił w sportach ekstremalnych, nurkowanie w lazurowym Adriatyku, a może wypad na całodniową wycieczkę w góry lub na kanion? 

Sporty takie jak rafting na rzece Cetina, wspinaczki górskie, czy kajakarstwo są w Omisie bardzo lubiane i popularne. Reklamy sportów ekstremalnych spotkasz tam w wielu miejscach. Zostaw więc trochę miejsca w swojej walizce na:

  • odzież wodoodporną np. specjalne skarpety, kurtkę, czy spodnie. Pomocne mogą być nieprzemakające i antypoślizgowe buty. Nie zapomnij o ciepłej bluzie, która przyda się na przebranie.
  • niezbędne akcesoria turystyczne. Warto mieć ze sobą odpowiedni sprzęt np. kajaki, kamizelki ratunkowe czy sprzęt wspinaczkowy. Przy długich spacerach, wycieczce w góry czy trekkingu warto pamiętać o spakowaniu kijków trekkingowych, sportowych butów, kompasu, GPS-u oraz map.

Wakacje Omis – przygotuj ciało i umysł 

Region Dalmacja cechuje się bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, które wpływa na jego charakterystyczny krajobraz. Z reguły dominują tutaj doliny, a przede wszystkim góry, skały i charakterystyczny kanion. Przed udaniem się na wakacyjny wyjazd warto więc zadbać o aktywność fizyczną. Spacery górskimi ścieżkami, intensywniejsze atrakcje np. spływ kajakiem czy nawet zwykłe pływanie i nurkowanie będą przyjemniejsze, jeśli zadbasz o dobrą kondycję. Jeśli chcesz spróbować raftingu czy wspinania po skałach, ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe mogą być bardzo pomocne

Zanim przystąpisz do sportów ekstremalnych, warto też zdobyć odpowiednią wiedzę na ich temat. Przeczytaj informacje na temat konkretnej aktywności np. wpisując hasło” rafting Cetina”. Dzięki temu dowiesz się, jakie umiejętności są potrzebne do jego bezpiecznego uprawiania. Sporty ekstremalne niosą ze sobą lekkie ryzyko, dlatego ważne jest, abyś był świadomy potencjalnych zagrożeń.

Co warto wiedzieć, zanim udasz się na aktywne wakacje w Omiš?

Przed spakowaniem swoich ostatnich bagaży, przeczytaj na koniec kilka istotnych informacji o Omis:

– Pogoda Omis

Aura w południowej Dalmacji bywa różna w zależności od pory roku i regionu. W sezonie letnim możesz spodziewać się dość wysokich temperatur, więc zaleca się zabranie lekkiej i przewiewnej odzieży oraz filtry przeciwsłoneczne. W sezonie zimowym występują chłodniejsze temperatury, ale wciąż stosunkowo łagodne w porównaniu do innych krajów europejskich.

– Bezpieczeństwo

Chorwacja jest uważana za bezpieczny kraj, ale zawsze warto zachować zdrowy rozsądek i ostrożność, szczególnie w miejscach turystycznych. 

– Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport? 

Obywatele państw Unii Europejskiej mogą podróżować do Chorwacji na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Przed podróżą do chorwackiej Dalmacji nie musisz się specjalnie przygotowywać, ale miej świadomość warunków pogodowych. Zadbaj także o aktywność fizyczną. Nie przekraczaj swoich umiejętności i możliwości zwłaszcza, jeżeli planujesz któryś z ekstremalnych sportów. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze 🙂

No responses yet

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *