Chorwacja samochodem. Porady jak dojechać i podróżować po okolicach Omis

Kraj, który jest marzeniem dla wielu osób i znajduje się w top 3 najpopularniejszych kierunków turystycznych polaków? Chorwacja oczywiście i nikogo raczej nie zdziwi wysokie miejsce w rankingu najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Chorwacja samochodem to bardzo chętnie wybierana, wygodna i szybka opcja, zobaczcie dlaczego!

Podróż autem to przede wszystkim swobodne zwiedzanie, możliwość spakowania wielu rzeczy oraz szansa do odkrywania inspirujących, trudniej dostępnych zakątków okolic Omis. Dojazd najlepszymi trasami warto więc planować z wyprzedzeniem, aby cały wyjazd przebiegał nam bez niespodzianek. Do czasu samego przejazdu należy doliczyć również przerwy na tankowanie, jedzenie i toaletę oraz postoje na granicach i bramkach autostradowych.

Jak zaplanować podróż do Chorwacji samochodem?

Wybrzeże Adriatyku to jedno z najlepszych wyborów na zagraniczne wczasy w Chorwacji. Czerpiąc z wolności, jaką daje samochód, możesz wjechać w zaciszne i bardziej ukryte miejsca, by spędzić tam tyle czasu, ile tylko zechcesz.

Trasa Polska – Chorwacja to ponad 1000 kilometrów. Nie jest to najkrótsza podróż, średnio zajmuje około 13 godzin. Planując wyjazd, należy więc odpowiednio się do niego przygotować.

Polska – Chorwacja, trasa z Warszawy

Najkrótsza trasa Warszawa – Chorwacja Omiś biegnie przez Czechy, Austrię i Słowenię. Należy pamiętać, że wszystkie te kraje wymagają opłat drogowych, dlatego należy je dodać do listy wydatków. Sprawdzaj także na bieżąco opłaty za autostrady w Polsce (niektóre są bezpłatne) i Chorwacji, ponieważ mogą być poddawane częstej aktualizacji.

Polska – Chorwacja z Poznania

Trasa ze stolicy Wielkopolski ma podobną długość jak poprzednio omawiana. Dla kierowców podróżujących autami o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t w krajach takich jak Austria, Słowacja, Czechy, Słowenia czy Węgry obowiązuje zakup winiet. Aby zaoszczędzić czas w trakcie jazdy, warto wykupić je przed wyjazdem online. Poniżej ogólna mapa dojazdu do Omis Chorwacja. Jak dojechać na południe pokazuje grafika z 3 optymalnymi trasami do wyboru.

Jak przygotować się na podróż do Omis autem?

Pakując się na wakacje w dalmackim Omisie, oprócz niezbędnej odzieży, ulubionego olejku do opalania czy filtra UV, warto zrobić listę potrzebnych rzeczy do załatwienia i zabrania przed wyruszeniem na trasę. Sprawdź, czy masz wszystko czego potrzebujesz, żeby spędzić wakacje w Chorwacji w bezpieczny i wygodny sposób.

  • Kamizelka odblaskowa dla kierowcy i każdego pasażera, trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek, apteczka – taki ekwipunek jest wymagany, jeżeli chcesz jeździć po chorwackich drogach.
  • Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej – do przekroczenia granicy potrzebujesz dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo, takiego jak np. dowód osobisty lub paszport. Za brak ważnego dokumentu (również prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego) może grozić mandat. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą ubezpieczenie pojazdu (OC, AC).
  • Jeśli zabierasz pupila, dokumenty podróżne są obowiązkowe także dla niego.
  • Pamiętaj o wodzie dla każdego podróżnego.
  • Warto wyrobić kartę EKUZ. Za okazaniem karty EKUZ za świadczenie zdrowotne płaci się tylko tzw. „partycypację” wynoszącą ok. 1-5% kosztu usługi medycznej. Wykup dodatkowe ubezpieczenie podróżne, jeśli obawiasz się możliwości zaawansowanego leczenia.
  • Sprawdzaj na bieżąco stronę z warunkami drogowymi i miejscami wypadków, aby uniknąć korków: https://www.hak.hr/info/stanje-na-cestama?lang=en#traffic-flow-and-road-conditions. 
  • Jedź ostrożnie – chorwackie drogi, jak i te prowadzące na regionalne atrakcje Omis potrafią być bardzo kręte.
  • Zwróć uwagę na znaki z limitami prędkości. Chorwacja lubi fotoradary. Tylko w tym roku ma się pojawić ich aż 1,7 tys.! Pomiarowi będzie podlegać także to, czy kierowca ma zapięte pasy bezpieczeństwa albo czy rozmawia przez telefon. A jak wysokie mandaty potrafi wlepić nam Chorwacja? Prędkość na drogach w niedozwolonym przedziale będzie słono kosztować – mandaty wynoszą od 40 do nawet 2600 euro!
Omis z lotu ptaka.

Dlaczego warto brać pod uwagę podróż do Chorwacji samochodem?

Własny samochód to nieoceniony środek transportu, który daje wiele możliwości. Dzięki niemu każde atrakcje w Omiś są na wyciągnięcie ręki. Chorwackie krajobrazy słyną z malowniczych obrazów, pięknych widoków na słoneczne góry i lśniące Morze Adriatyckie. Zwiedzając region możesz zatem wjechać tam, gdzie osoba bez auta nie dotrze. 

Wyjazd do Chorwacji autem opłaca się zwłaszcza, kiedy wybierasz się z większą liczbą osób. Koszty są dzielone na wszystkich i rozrywkowa atmosfera podczas jazdy gwarantowana! Wyobrażasz sobie, że jedziesz z rodziną lub znajomymi i nagle widzicie scenerię zapierającą dech w piersiach? Zatrzymuj się zatem kiedy tylko chcesz i łap niecodzienne, ulotne chwile

Categories:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *