Pogoda w Chorwacji – Omis na idealne letnie wakacje

Chorwacja przyciąga miliony turystów z całego świata bogactwem historycznych zabytków, kulturą i przepięknymi plażami. Jednak jednym z najważniejszych czynników, które decydują o wyborze tego kierunku, jest pogoda. Omis w Dalmacji będzie więc idealnym wyborem na letni urlop.

Omis, malowniczo położone miasteczko na wybrzeżu słonecznej Dalmacji, słynie z ciepłych temperatur, zwłaszcza w okresie letnim. Tu, na szerokich, żwirkowych plażach możesz napawać się promieniami słońca i bezchmurnym niebem przez większość dnia, a nawet większość roku.

Omis – pogoda dla miłośników słońca i ciepłego morza

Temperatura powietrza w Chorwacji sięga przyjemnych poziomów niezależnie od pory roku. Szczytu temperatur na słupku rtęci doświadczysz zwłaszcza w miesiącach wakacyjnych – wówczas plaże tego miasteczka stają się prawdziwym rajem dla wszystkich, którzy kochają upalne dni nad morzem z zimnym drinkiem w ręku.

Opady w tym okresie to naprawdę rzadkość. Leżący na południu Omis jest uznawany za jedno z najbardziej słonecznych miejsc, a lato jest czasem najlepszych warunków pogodowych w całej Chorwacji. Warto pamiętać wówczas o bezpiecznym opalaniu się wybierając filtry przeciwsłoneczne z odpowiednio wysoką ochroną.

Temperatura w Chorwacji – co warto wiedzieć?

Chorwacja cieszy się zróżnicowanym klimatem. Kraj słynie z tego łagodnego- śródziemnomorskiego. Lokalizacja na mapie sprawia, że jest tu ciepło i słonecznie. Warto jednak sprawdzać bieżące prognozy, ponieważ pogoda w Chorwacji może się znacznie różnić w zależności od regionu i poru roku:

 • pogoda w Chorwacji maj

W maju kiedy wiosna w pełni rozkwita i turystyczny sezon w Chorwacji zaczyna powoli startować, odczucie ciepła zarówno wody, jak i powietrza zaczyna wzrastać. W maju, temperatura w Chorwacji zwykle wynosi między 20°C a 25°C. Woda w Adriatyku jest jeszcze nieco chłodna, jednak temperatura wody Omis waha się między 18 a 20°C. Jeśli nie przeszkadza ci lekko chłodna woda, wykorzystaj możliwość pierwszych morskich kąpieli!

 • pogoda w Chorwacji w czerwcu

Czerwiec jest idealnym miesiącem na odwiedzenie Chorwacji, zwłaszcza jeśli nie lubisz nadmiernego upału i chcesz ominąć wielkie gromady turystów w nadchodzących miesiącach. Średnia temperatura powietrza oscyluje w granicach 25-28°C. Pogoda w Chorwacji, Omis jest wręcz idealna na długie zwiedzanie, spacery i relaks na plaży.

 • Temperatura Chorwacja – lipiec i sierpień

Miesiące letnie – lipiec i sierpień, są najgorętsze, z temperaturami przekraczającymi 30°C, a nawet sięgającymi 35°C lub więcej w szczycie dnia. Dla wielu osób właśnie te miesiące to najlepszy czas na wizytę w Omis, aby w pełni skorzystać z uroków letnich wakacji. Woda w Adriatyku jest przyjemnie ciepła, skorzystasz wtedy z pełnej oferty wodnych rozrywek i zabaw.

 • pogoda w Chorwacji – październik

W październiku, gdy sezon turystyczny powoli się dobiega końca, temperatura w Omis stopniowo spada, ale nadal pozostaje na wysokim poziomie pomiędzy 20°C a 25°C. Z roku na rok rośnie liczba osób wybierająca się na swoje wakacje po sezonie, w Omiś możesz więc nadal cieszyć się urlopem w cieple i w otoczeniu spokojnych już plaż. 

 • pogoda w Chorwacji zimą

Zimy są w Dalmacji zazwyczaj łagodne, a średnia temperatura waha się od 5 do 15°C, najniższa temperatura rzadko spada poniżej zera. Taka aura sprzyja spacerom po pustych i spokojnych plażach. Zima Omis 2024 będzie także doskonałą okazją, aby zwiedzać Omis bez tłumów turystów. Warto wtedy bez pośpiechu przyjrzeć się autentycznej kuchni i życiu mieszkańców.

Jaka jest temperatura wody Omis Chorwacja?

Po miesiącach zimowych, w maju wody Adriatyku w okolicach Omis mają tendencję do ocieplenia, ale nadal mogą być dla niektórych chłodne. W miesiącach letnich temperatura wody w Omis często przekracza 24°C, co sprawia, że jest ona przyjemnie ciepła i idealna do pływania, nurkowania czy uprawiania sportów wodnych.

We wrześniu ciepło wody stopniowo spada, ale nadal pozostaje na dość wysokim poziomie, zwykle oscylując pomiędzy 22°C a 26°C. Jeśli męczą cię wysokie temperatury i wolisz wakacje poza sezonem, pakuj walizki i ruszaj do Omiś! We wrześniu lub październiku pogoda nadal jest doskonała na zwiedzanie, a może i plażowanie?

Dlaczego Omis to idealne miejsce na wakacje?

Dla większości z nas miejsce na idealne wakacje w Chorwacji powinno spełniać kilka najważniejszych warunków : liczba atrakcji, świetna pogoda, ciepłe morze i piękne widoki. Dlaczego Omis Chorwacja to zatem najlepszy kierunek na tegoroczne wakacje?

 • Słońce przez większość roku

Omis może poszczycić się długimi dniami i słoneczną aurą przez większość roku.

 • Przyjemna temperatura

Chorwacja cały rok jest ciepła a nawet gorąca. Woda w morzu Adriatyckim w okolicach Omisu jest przyjemna i zapewni ci komfort kąpieli i wodnych rozrywek. 

 • Niewielkie prawdopodobieństwo opadów

Letnie opady deszczu w są rzadkością. Choć może zdarzyć się krótkotrwała ulewa, większość dni upływa pod znakiem bezchmurnego nieba. Ze spokojem będziesz mógł zaplanować całodzienne plażowanie czy wycieczki po mieście bez obaw o nagłą zmianę aury.

No responses yet

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *